Programowanie w językach nisko i wysokopoziomowych — różnice i podobieństwa

PLOUG - programowanie, Java, HTM

Programowanie w językach nisko i wysokopoziomowych — różnice i podobieństwa

Języki programowania

Najprościej rzecz ujmując, języki programowania służą komunikacji z komputerem. Dzięki nim pisze się także aplikacje i programy. Z ich pomocą steruje się różnymi urządzeniami. Klasyfikowane są jako:

  • niskopoziomowe języki programowania;
  • wysokopoziomowe języki programowania.

Co to oznacza? Na czym polegają różnice? Czy wszystkie są takie trudne? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Niskopoziomowe języki programowania

Nie istnieje jeden, uniwersalny język programowania. Każdy z nich tworzony był dla innych potrzeb. Jedne przyjęły się jako standard, inne zniknęły pośród lepszej konkurencji. Kod programu potrzebny jest nam do komunikacji z komputerem. Za jego pomocą wydajemy dyspozycję działania. Temu właśnie służą niskopoziomowe języki programowania. Odnoszą się do podstawowych operacji procesora. Oparte na kodzie komputerowym są w stanie znacznie przyspieszyć aplikację. Jednak niedoświadczony programista może poczynić tu wiele szkód. Znajomość niskopoziomowych języków programowania stawia autora kodu w grupie specjalistów. Do jego napisania potrzeba dużo doświadczenia i znajomości działania sprzętu. Najbardziej znanymi językami programowania niskopoziomowegoAssembler i COBOL.

Wysokopoziomowe języki programowania

Wysokopoziomowe języki programowania mają bardziej złożoną strukturę. Jednocześnie opierają się na łatwiejszym w zapamiętaniu kodzie. Często odnosi się on do skrótów z języka angielskiego. Użyte wyrażenia identyfikują się z konkretnym działaniem kodu. Opiera się na działaniu abstrakcyjnym. Oznacza to, że język programowania nie operuje bezpośrednio na komendach do procesora. Wysyłane do niego informacje są wcześniej kompilowane. Dodatkowo odnoszą się do wielu operacji. Wysokopoziomowe języki programowania są idealne do obsługi aplikacji. Za ich pomocą tworzy się też strony internetowe i programy komputerowe. Są uniwersalne dla każdego programisty. Dopuszczają możliwość modyfikacji. Dużym atutem jest łatwość ich zrozumienia i funkcjonalność.

Różnice i podobieństwa różnych poziomów programowania

Różnice między nisko i wysokopoziomowym językiem programowania jest oczywista. Pierwsze z nich służą podstawowym komendom generującym działanie komputera. To kod maszynowy w czystej postaci, którym operuje jego procesor i pamięci. Oparty jest na zaawansowanej matematyce. Każda z komend w niskopoziomowym języku odnosi się do konkretnej operacji. Kod jest zazwyczaj unikatowy dla konkretnej architektury. Jest trudny w modyfikacji. Wymaga dużego doświadczenia, oddziałuję bowiem bezpośrednio za strukturę obliczeniową komputera. W wyniku błędu programisty może dojść do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Wysokopoziomowy język programowania jest pod tym kątem bardziej przyjazny. Nieprawidłowy kod może doprowadzić do błędu w funkcjonowaniu aplikacji. Nie spowoduje jednak większych szkód. Przede wszystkim jednak języki wysokopoziomowe potrzebują kompilatora. Za jego pomocą kod pisany przez programistę przetłumaczony zostanie na język maszynowy. To właśnie on może być wykonany przez komputer. Wysokopoziomowy język programowania zrozumiały jest bowiem przez programistę. Jednak zupełnie nieznany procesorowi. Wszystko zależy tu jednak od potrzeb.

Zastosowanie języków w programowaniu

Nisko i wysokopoziomowe języki programowania mają różne zastosowania. Odnoszą się do jednej infrastruktury sprzętowej. Mają jednak zupełnie różne sposoby zarządzania nią. Niskopoziomowy język programowania służy głównie komunikacji wewnątrz urządzenia. Odpowiada za poprawne przeliczanie operacji i uzyskanie właściwego efektu. To czysty kod. Bez oprawy graficznej i szerszego zastosowania. Obejmuje powtarzalne czynności, jakie wykonuje procesor. Dzieła programistów niskopoziomowych znajdziemy niemal wszędzie. Języki te wykorzystywane są bowiem w większości urządzeń elektronicznych. To także sterowanie maszynami i robotami przemysłowymi. Jedynie od funkcjonalności urządzenia zależy stopień skomplikowania kodu. Rodzaje programowania mają też znaczenie dla prędkości operacji. Im niższy poziom programowania, tym szybszego działania można oczekiwać. Programowanie wyższego poziomu przydaje się zazwyczaj w komunikacji z człowiekiem. To właśnie sposób na aplikację z grafiką, dźwiękiem i dowolną funkcjonalnością. Języki wysokiego poziomu używane są także do tworzenia stron internetowych. Dzięki nim powstają aplikacje bankowe i zakupowe. Pozwalają programować wielowątkowe operacje, na różnych płaszczyznach działania. Wysokopoziomowe języki wykorzystywane są także w grach. Do najbardziej znanych należą m.in.:

  • język C orz C ++;
  • Pascal;
  • PHP;
  • Java;
  • Basic.

Praca dla programisty z różnymi językami

Znajomość języków programowania jest dziś wyjątkowo opłacalna. Nie brakuje bowiem atrakcyjnych ofert pracy dla programistów. Znających zarówno nisko, jak i wysokopoziomowe języki. Wynika to głównie z niezwykle szybkiego rozwoju branży IT. Ta obecna jest już niemal w każdej gałęzi przemysłu. Każdy produkt wytworzono dzięki zautomatyzowanej linii. Jego transport i przechowywanie zależy od danych w komputerach. Branża IT to tak naprawdę każdy aspekt naszego życia. Nie dziwi zatem tak duży popyt na pracowników. Od ręki dostępne są oferty pracy przy tworzeniu aplikacji webowych. Zatrudnienie znajdą też administratorzy i programiści stron internetowych. Warto przy tym nadmienić, że im lepsza znajomość języków, tym lepsze otrzymamy warunki pracy. Doświadczony programista, jeśli szuka dobrze płatnej pracy, na pewno ją znajdzie. Nie bez znaczenia będzie dla niego uposażenie. Im większe doświadczenie, tym lepsza stawka. Programiści w Polsce bez problemu zarabiają kwoty pięciocyfrowe. W skali miesiąca. Już przy stanowisku Juniora programista może liczyć na 5000 zł. Specjaliści i Seniorzy bez problemu osiągną kwoty powyżej 15 – 20 tys. miesięcznie. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć programiści języków niskiego poziomu. Ich umiejętności wyceniane są nawet na 25 tys. złotych.